Džukstes vēsture
Džūkstes pagasts robežojas ar Tukuma novada Lestenes un Slampes pagastu, Dobeles novada Dobeles, Annenieku un Jaunbērzes pagastu, kā arī ar Jaunpils novada Jaunpils pagastu un Jelgavas novada Kalnciema pagastu. Pagasta kopējā platība ir 184,4 km2. 2018.gada sākumā pagastā dzīvoja 1416 iedzīvotāji.
Džūkstes vārds rakstos minēts 14. gadsimta sākumā, bet par pagasta izveidošanās gadu tiek uzskatīts 1890.gads, kad tas tika apvienotas ar Pienavas pagastu, un līdz 1925. gadam tā nosaukums bija Džūkstes – Pienavas pagasts. Nosaukums tas, domājams, ieguvis no Džūkstes un Pienavas upes, bet 1925. gadā pārdēvēts par Džūkstes pagastu.
Džūkstes nosaukums cēlies no vārda, kas apzīmē purvainu, staignu vietu vai arī lielu peļķi. Lancenieku nosaukums saistīts ar lankām, lanku pļavām jeb pārplūstošām, mitrām pļavām. Zeme pagastā tiešām ir smaga un mālaina, daudzviet mitra. Pirms meliorācijas te bija daudz ezeru, no kuriem lielākie bija Grauzdes, Burģu un Čūču ezers.
Džūkstes vēsture ir cieši saistīta ar evaņģēliski luterisko baznīcu, kas dibināta 1567.gadā, pateicoties Kurzemes un Zemgales hercogam Gothardam Ketleram. Mūra ēka celta 1689.gadā. Tā vairākkārt pārbūvēta, līdz 1899.gadā ieguva augstu un slaidu torņa noslēgumu, kas pilnībā mainīja celtnes ārējo veidolu. Baznīca sagrauta 1944.gadā.
Visvecākā skola atradās “Ērģelniekos”, ko izveidoja mācītājs Vilperts, bet pirmās publiskās skolas izveidojās ap 1850.gadu, vispirms Džūkstē, tad Lanceniekos. No 1883. līdz 1903. gadam Lancenieku skolā strādāja Ansis Lerhis – Puškaitis, kurš aizsāka latviešu tautas pasaku vākšanu.
Džūkste bija viena no pirmajām vietām latviešu sabiedriskās dzīves attīstībā. 1871. gadā pagastā notika pirmās dziesmu dienas, darbojās kori, tika veidotas dažādas biedrības. 1895 – 1898. gadā uzcelts Džūkstes biedrību nams, kurā tagad atrodas Džūkstes pagasta kultūras nams un Džūkstes pakalpojumu centrs.
Otrā pasaules kara laikā Džūkstes pagasta teritorija stipri cieta, jo šeit no 1944. līdz 1945. gadam notika karadarbība. Par šo laiku pagastā liecina uzstādītie pieminekli un piemiņas vietas.
Džūkstes pagasta vārdu pasaulē nesuši vīri, “kas nebaidījās pielikt roku sabiedriskā dzīvē un ziedot savu mūžu šim darbam”. Ievērojamākais no visiem ir skolotājs, folklorists, sabiedrisks darbinieks, dārznieks un rakstnieks Ansis Ļerhis – Puškaitis (1859 – 1903, skolotājs, latviešu Pasaku tēvs), pateicoties kuram pagasta teritorijā izveidots Džūkstes Pasaku muzejs.